Podstawy prawne
Podstawy Prawne Szkoleń BHP
Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom szkoleń bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczegółowe zasady przeprowadzania szkoleń zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 października 2007r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Art. 237 K.P.
Co Grozi Pracodawcy za Brak aktualnych szkoleń bhp pracowników w zakładzie pracy?
Brak szkolenia z zakresu bhp jest niedopełnieniem obowiązków pracodawcy względem pracownika.
Zgodnie z treścią art. 283 par. 1 K.P.: „Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierujący pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł. do 30 000 zł.”
Szkolenia BHP są prowadzone jako:
Szkolenia wstępne w formie instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego lub szkolenia okresowe
Szkolenia wstępne BHP
Szkolenie wstępne odbywa się przed dopuszczeniem do pracy i dotyczy:
nowo zatrudnionych pracowników,
studentów odbywający praktykę studencką,
uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Instruktaż stanowiskowy odbywają:
pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych oraz innych, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,
pracownicy przenoszeni na wymienione stanowisko oraz uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu i studenci odbywający praktykę zawodową.
Instruktaż ogólny ma na celu zapoznanie uczestników szkolenia z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w Kodeksie Pracy oraz zasadami pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Instruktaż stanowiskowy natomiast ma zapoznać uczestnika z czynnikami środowiska występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować to czynniki oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy.
Pracownicy potwierdzają odbycie instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego na karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.
Dokument potwierdzający ukończenie szkolenia wstępnego
Zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia wstępnego
Czas „ważności” zaświadczenia o ukończeniu szkolenia wstępnego BHP
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wstępnego wystawiane jest na 1 rok
w przypadku stanowiska kierowniczego na 0,5 roku.
Szkolenia okresowe BHP
Szkolenie okresowe przeprowadza się po upływie okresu ważności szkolenia wstępnego, tj. na stanowisku kierowniczym po 0,5 roku oraz po 1 roku na pozostałych stanowiskach pracy od dnia wystawienia zaświadczenia o odbyciu szkolenia wstępnego.
Szkolenie okresowe ważne jest przez okres:
Pracodawca – 5 lat
stanowisko kierownicze – 5 lat
stanowisko administracyjno-biurowe – 6 lat
stanowisko inżynieryjno-techniczne – 5 lat
stanowisko robotnicze – 3 lata
stanowisko robotnicze, na którym występują szczególnie duże zagrożenia – 1 rok
Szkolenia okresowe odbywają wszyscy pracownicy według następujących zasad:
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych oraz Pracodawcy:
pierwsze w okresie do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy, kolejne nie rzadziej niż co 5 lat.
Pracownicy administracyjno- biurowi:
pierwsze w okresie do 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy, kolejne nie rzadziej niż co 6 lat.
Pracownicy inżynieryjno- techniczni:
pierwsze szkolenie do 12 miesięcy od momentu podjęcia pracy, kolejne co 5 lat.
Pracownicy na stanowiskach robotniczych:
pierwsze w okresie 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy, kolejne co 3 lata, na stanowiskach gdzie występuje szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie rzadziej niż raz w roku.
Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy:
pierwsze szkolenie do 12 miesięcy, kolejne nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno- organizacyjnymi w tym zakresie.
Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z zasadami BHP. Egzamin przeprowadza organizator szkolenia. Potwierdzeniem jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego.
Podstawy Prawne Służba BHP
SŁUŻBA BHP od 1.01. 2004 r
Podstawa prawna:
art. 237 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.)
„§ 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej „służbą bhp”, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.
Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:
1) zatrudnia do 10 pracowników albo
2) zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Do podstawowych zadań służby bhp zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704 ze zmianami) należy zaliczyć:
– stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
– obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
– postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
– udzielania pierwszej pomocy.
Skontaktuj się z naszą firmą